County Qualifying

One of the highlights of the pool calendar is the IPA Inter County Championships in June. All year players from around the country compete to qualify to represent their county at this prestigious tournament.

The players who qualify will get to play for Leitrim against the best players in the Country. The qualifying system in Leitrim is as follows:

Senior County A Team

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Winner of Shane Barry Memorial Tournament Brendan Shivnan
Position 2 Winner of the Leitrim Champion Niall Sweeney (goes to wildcard Gavin Donnelly)
Position 3 Winner of the Premier League A Lee McSharry
Position 4 1st Highest Ranked Player at the IPA’s Jamie Gaffney
Position 5 2nd Highest Ranked Player at the IPA’s Lee McSharry (goes to wildcard Wayne Kilmartin)
Position 6 3rd Highest Ranked Player at the IPA’s Colin Crossan
Position 7 Winner of the Mens Leitrim County Championship Lee McSharry (goes to wildcard John McKenna)
Position 8 Wild Card Kevin McWeeney
Position 9 Wild Card David McWeeney
Position 10 Wild Card Shane OHara
Position 11 Wild Card Maurice Sheehan
Position 12 Wild Card John Barry
Note: If a player occupies more than one position in qualifying places 1-7, the place(s) will go to a wild card.

 

Senior County B Team

After the A team has been finalised, the following rules apply for B Team Qualifying.

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Number 1 Ranked Player in the Pub League after the County A Team is finalised Darragh McQuaid
Position 2 Number 2 Ranked Player in the Pub League after the County A Team is Finalised Keith Conlon
Position 3 Number 3 Ranked Player in the Pub League after the County A Team is Finalised David McWeeney (goes to wildcard Hughie Kielty)
Position 4 Number 1 Ranked Player in Premier League after the County A Team is Finalised Peter Devanney
Position 5 Number 2 Ranked Player in Premier League after the County A Team is Finalised Jeremiah Coulter (goes to wildcard Darren Philips)
Position 6 Number 3 Ranked Player in Premier League after the County A Team is Finalised Pat Noone (Goes to wildcard John Casey)
Position 7 Winner of the Premier League B Event Keith Conlon (goes to wildcard Barry Singleton)
Position 8 Wild Card Paddy Brady
Position 9 Wild Card Maurice Cullen
Position 10 Wild Card Richard Shanley
Position 11 Wild Card Oisin OConnor
Position 12 Wild Card Joe McGuire
Note: If a player(s) occupying position 1, 2 or 3 have already qualified for A team, then that qualifying place will be awarded to the next ranked player(s) in the pub league. Also If a player(s) occupying position 4, 5 or 6 have already qualified for A team or are occupying positions 1, 2 or 3 then that qualifying place will be awarded to the next ranked player(s) in the premier league

 

Senior County C Team

After the B team has been finalised, the following rules apply for C Team Qualifying.

** Decision rests with LPA executive committee whether there is a C team participating.

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Number 4 Ranked Player in Pub League after the County B Team is Finalised
Position 2 Number 5 Ranked Player in Pub League after the County B Team is Finalised
Position 3 Number 6 Ranked Player in Pub League after the County B Team is Finalised
Position 4 Number 4 Ranked Player in Premier League after the County B Team is Finalised
Position 5 Number 5 Ranked Player in Premier League after the County B Team is Finalised
Position 6 Winner of Premier League C Event
Position 7 Wild Card
Position 8 Wild Card
Position 9 Wild Card
Position 10 Wild Card
Position 11 Wild Card
Position 12 Wild Card
Note: If a player(s) occupying position 1, 2 or 3 have already qualified for B team, then that qualifying place will be awarded to the next ranked player(s) in the pub league. Also If a player(s) occupying position 4 or 5 have already qualified for B team or are occupying positions 1, 2 or 3 then that qualifying place will be awarded to the next ranked player(s) in the premier league

O50’s County Team

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Winner of Over 50’s County Championship Brendan Murray
Position 2 Runner up of Over 50’s County Championship Jeremiah Coulter (goes to wildcard Tommy Guckian)
Position 3 Wild Card Gary Moffitt
Position 4 Wild Card Barry Singleton
Position 5 Wild Card Maurice Sheehan
Position 6 Wild Card John Barry

 

Under 23 County Team

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Winner of Under 23 County Championship Jamie Gaffney
Position 2 Highest ranked on IPA U23 ranking Lee McSharry
Position 3 Wild Card Keith Conlon
Position 4 Wild Card Oisin OConnor
Position 5 Wild Card

Junior County Team

Rank Qualification Method Player Name
Position 1 Winner of Junior County Championship
Position 2 Runner-Up of Junior County Championship
Position 3 Trials in Drumshambo Pool Hall
Position 4 Trials in Drumshambo Pool Hall
Position 5 Wild Card
Position 6 Wild Card
Position 7 Wild Card
Position 8 Wild Card

Note: The County Manager’s will have the final say on the awarding of all qualifying positions to their relevant County Team.